Milyen vizet igyunk?
Milyen vizet igyunk?
A lakosság egészséges ivóvízzel történő ellátása érdekében az önkormányzatok és a vízművek – technológiai fejlettségükhöz és anyagi lehetőségükhöz mérten – mindent megtesznek. A mezőgazdasági, ipari és kommunális szennyezők, vegyületek nagyobb hányadát ki is tudják szűrni a tisztító berendezéseik. A fertőzések elkerülése érdekében fertőtlenítő anyagot adagolnak az ivóvízbe. Azonban a klór biocid (mérgező, életellenes) hatására csak a csőrendszerben van szükség. Az már nem kívánatos, hogy a poharunkban, főzőedényünkbe kerüljön, hiszen hosszútávon ártalmas lehet. A klórozás során halogénezett szerves vegyületek, metánszármazékok is keletkezhetnek a vízben, amelyek mutációt okozhatnak, daganatkeltők. Ezen okok és a gyakran előforduló kellemetlen íz és szag miatt sokan áttértek az ásványvizek fogyasztására.
Sok vitát szül manapság az ivóvíz ásvány-, és nyomelemtartalma, ennek haszna, illetve hátrányos volta. Tudósok, kutatóik is vitatkoznak azon, hogy a sóktól is teljesen megfosztott desztillált, vagy fordított ozmózis segítségével tisztított – amely hasonlóan sterilizált, üres – víz ajánlott-e rendszeres fogyasztásra. Vannak olyan vélemények is, amelyek azt állítják, hogy a magas sótartalmú ásvány-, és gyógyvizek sem károsak folyamatos fogyasztás esetén sem. A „középen állók” – így a jelenlegi orvosi szakvélemény is – az ivóvíz szabványban meghatározott 1000 mg/l sótartalmú vizet ajánlják rendszeres fogyasztásra.
Más szempontok is felmerülnek az ásványvízzel kapcsolatban. Egyre többen kutatják a műanyag csomagoló anyagok esetleges károsító hatásait. Több anyagot azonosítottak, amelyek a műanyagtároló edények, palackok falából bekerülhetnek az ételekbe, italokba, különösen, ha hő és napsütés éri őket („Ftalát”, „antimon”, „BPA”).
A másik megfontolandó dolog a szemétté és méreggé átalakuló hatalmas mennyiségű műanyag palack, amely veszélyezteti bolygónk élővilágát. (Csak Magyarországon, évente mintegy egymilliárd „PET” palack kerül a szemétbe).
Amikor választunk, ezeket a szempontokat is érdemes figyelembe venni. Mi a vezetékes víz ivása mellett döntöttünk, amelyet utótisztítunk és vitalizálunk.
Cristal Water Purifier - fali adapterrel
A készülék célja az ellenőrzött minőségű vezetékes víz utótisztítása.
Kristály víztisztító - utváltóval
A készülék célja az ellenőrzött minőségű vezetékes víz utótisztítása.